Jak vybrat expirovanou doménu #1 – Základní pojmy

Chtěl bych na tomto blogu publikovat články na téma expirovaných domén. Jejich výběrem, analýzou a nástroji, které sám osobně používám při výběru domén, které expirují. Jednotlivé příspěvky budou rozděleny do různých tématických kapitol a v každé z nich si přiblížíme určité postupy.

Příspěvky budou možná i trochu self-promo, ale budu se to snažit eliminovat, i když při výběru expirované domény používám převážně svoje weby a svoje postupy.

 

Co je expirovaná doména?

Expirovaná doména je v podstatě volná doména, kterou původní majitel neprodloužil a byla uvolněna k registraci. Jednotlivé domény mají různé ochranné období, ve kterém lze doménu ještě prodloužit, aby nebyla smazána a uvolněna k registraci.

 

Ochranná doba u .cz domény

Ochranná doba u .cz domény je aktuálně nastavena na 60 dní. Doména se tedy neruší následující den po vypršení platnosti, ale doména vstupuje do tzv. ochranné lhůty, po kterou ještě nějaký čas plně funguje (30 dní), poté je doména vyřazena z DNS a tváří se, jako volná = není na ní vidět obsah.

Poté stále běží již zmiňovaná ochranná lhůta, které trvá ještě dalších 30 dní. V tomto období lze doménu ještě za udržovací poplatek u daného registrátora prodloužit. Po prodloužení se zpět nastaví NSSET a doména je opět generována do zóny DNS a může se na ní opět zobrazovat obsah.

V případě, že doménu majitel neprodlouží během těchto 60ti dní, tak 61. den dojde k jejímu zrušení. Ve whois se u domény zobrazí informace: Určeno ke smazání a ještě tento den dojde k jejímu smazání a uvolnění k registraci.

Aby CZ NIC zamezil spekulacím s doménami, jsou přesné časy smazání domén nahodilé. Nelze tedy předem určit, kdy bude daná doména uvolněna a kdy si ji bude moci nový majitel zaregistrovat. Aby se zvýšila šance na zaregistrování domény, využívají se služby na tzv. odchyt domén. O odchytu domén budu psát v dalším příspěvku.

 

Ochranná doba u .eu domény

Ještě si přiblížíme, jak funguje ochranná lhůta u .eu domény. U .eu domén funguje tzv. karanténa .eu domény. V případě, že doména není prodloužena do data platnosti, tak vstupuje do karantény. Karanténa znamená, že se na doméně již nezobrazuje obsah, ale lze ji ještě prodloužit a obsah obnovit.

Za obnovení domény z karantény se v současné době účtuje poplatek stejný, jako za její prodloužení, ale nebylo tomu tak vždy. V dobách minulých byl poplatek za obnovení domény z karantény mnohonásobně vyšší , než poplatek za prodloužení. Obnovení domény z karantény se tedy velmi prodražilo.

 

Ochranná doba u generických domén (COM, NET, INFO, ORG, BIZ)

Ochranná doba u generických domén se liší od ochranných lhůt ostatních domén. Je rozdělena na 3 fáze. Po expiraci na cca 30 dní nastává u domény tzv. Renewal Period/Grace Period kdy je doména nefunkční, ale lze ji za běžný poplatek prodloužit a znovu aktivovat.

Po uplynutí této doby se doména dostává do fáze Redemption Period v tomto období lze doménu prodloužit za vyšší poplatek, který má každý registrátor nastaven jinak. Prodloužení v Redemption Period stavu je zdlouhavé a dražší a pravidla se liší podle registrátora.

Pending delete – po uplynutí doby cca 60ti dní doména spadá do stavu Pending delete. V tomto období může být kdykoliv smazána a je opět uvolněna k registraci.

Kde hledat expirované domény?

Expirované .cz domény

Vzhledem k tomu, že CZ NIC neposkytuje tyto údaje a neumožňuje ani přístup do DNS zóny českých domén, tak je potřeba se poohlédnout jinde. Rád doporučil svůj web a to Monitoruju.net na kterém mimo jiné naleznete i expirované domény. K dispozici je i řada nástrojů k těmto doménám a to například vyhledání domény podle klíčového slova a nebo archiv expirovaných domén, který sbírá domény již od 1.12.2012. V nejbližší době budou u nově zařazených domén k dispozici údaje ze svatého grálu od Collabimu.

Expirované .sk domény

U našich sousedů je to o něco jednodušší, protože SK NIC poskytuje přímo výpis DNS zóny v textovém souboru. Tento soubor je denně aktualizovaný a zobrazuje následující záznamy:

Celý textový soubor si můžete stáhnout ZDE seznam expirujících domén si pak může doma udělat každý 🙂

Expirované generické domény (COM, NET, INFO, ORG, BIZ)

Nástrojů na sledování expirovaných generických domén je na internetu spousta. Já osobně využívám Expireddomains.net. Web je jednoduchý a přehledný. Dokonce umí i spoustu ostatních domén a i .cz, .sk.

 

Tolik k teorii týkající se expirovaných domén. V dalším článku se podíváme na to, proč vlastně expirované domény registrovat, jakým způsobem jsou domény odchytávány a hlavně k čemu nám může expirovaná doména pomoci.

 

A co vy? Podařilo se vám registrovat nějakou pěknou expirovanou doménu? Sledujete expirované domény? Jaké nástroje k tomu používáte?


3 Comments

  • Jakub |

    Zdravím, díky za článek. V současné době běží 60denní lhůta jedné mojí vytipované domény. Snad stihnete vydat slibovaný článek na odchyt domén. :))

    • Wladass |

      Dodělám dneska web o WordPressu viz Twitter a mrknu na další díly 🙂