Jak vybrat expirovanou doménu #2 – Základní analýza domény

Konečně jsem se dostal k dalšímu pokračování článku týkajícího se expirovaných domén.

V minulém článku jsme zjistili základní pojmy a zjistili jsme, co jsou to expirované domény a kde je najít. V dnešním článku se podíváme na základní analýzu expirovaných domén a ukážeme si, podle čeho expirované domény vybírat a kde o nich zjistit informace.

Zkusíme si ukázat, jak vybrat expirovanou doménu, bez konkrétního tématu, na které bychom mohli vytvořit obsahovou mini-site.

Pokusíme se nějakou vybrat ze seznamu expirovaných domén pro dnešní den.

Můžeme využít toho, že na Monitoruju.net můžeme stáhnout expirované domény pro vybraný den v .csv. S takovým souborem se nám bude snadněji pracovat a můžeme jej doplňovat o potřebné informace.

 

Základní analýza

MOZrank

Všichni dobře víme, že hodnotit dnešní domény podle S-ranku nemá moc smysl a Google-Pagerank již nefunguje. Co nám ale může v základní analýze pomoci je MOZrank. Nebudu zde vysvětlovat, co MOZrank je, ale podíváme se, kde jej sledovat a s jakými nástroji si můžeme pomoci.

Před pár lety jsem vytvořil jednoduchý nástroj Mozrank.cz přes který můžete zjistit hodnoty: domain authority, page authority, mozrank a počet zpětných odkazů. V současné době díky limitu MOZ API můžete analyzovat maximálně 10 domén najednou, ale v tomto případě zcela zdarma.

Pomocí tohoto základního filtru můžeme odstranit domény s nulovými hodnotami a nebo hodnotami nízkými. Tyto domény nebudeme potřebovat a nebudeme je nadále analyzovat.

Alexa rank

Pokud má doména záznam na Alexa.com tak nám tyto data mohou pomoci odhadnout návštěvnost webu. Pro drtivou většinu expirovaných domén vám Alexa asi nic neukáže, ale pokud ano, tak bych se osobně na tuto doménu zaměřil a přidal jí k možným adeptům na registraci.

Webarchive

Webarchive je nástroj, který nám dokáže ověřit, jestli na doméně, kterou jsme si vybrali byl nějaký zajímavý obsah. Pomocí tohoto nástroje můžete vidět, jak web vypadal i před několika lety a jak se postupně vyvýjel a jestli na něm byl nějaký zajímavý obsah, nebo jen parkovací stránka či reklamy.

Pomocí timeline si můžete prohlédnout záznamy, které webarchive má k danému webu. Ten si pak po zvolení data můžete prohlédnout. Pokud na doméně nebyl nikdy zajímavý obsah a nebo byla jen někde zaparkována, tak nás nemusí zajímat a je pro nás nezajímavá.

 

Zpětné odkazy

Zpětné odkazy a jejich analýz bych rád rozdělil na dvě části a to na počet zpětných odkazů a kvalitu zpětných odkazů.

Počet zpětných odkazů

Pokud má daná doména tisíce zpětných odkazů, tak to nutně nemusí znamenat, že je to dobře a že jsou to odkazy kvalitní.

Počet zpětných odkazů můžeme orientačně změřit například pomocí:

Mě osobně se nejvíce líbí Smallseotools.com ve free verzi tahá docela dost dat z Ahrefs a pro základní analýzu je dostačující.

Dokáže i prvních 100 odkazů exportovat do .xls tabulky

 

Kvalita zpětných odkazů

Pokud jsme objevili doménu, která má zajímavý počet zpětných odkazů, tak je dobré tyto odkazy dále analyzovat a vyhodnotit. Situace, které se mohou objevit a které bychom měli zvážit jsou například:

Odkazy z katalogů

To, že drtivá většina katalogů, do kterých lze registrovat odkaz na váš web je k ničemu, to už víme. Před lety jsem testoval registraci do katalogů na webu wladass.cz. Dřív to mělo smysl, později jen pro seznam. Pokud chcete v dnešní době registrovat weby do katalogů, tak doporučuji pouze do velkých a tématických. Takové ty „klasické katalogy“ jsou k ničemu.

Zpětné odkazy se dají sehnat rozumnější cestou, než je registrace do katalogů a takové odkazy vám mohou rovněž přitížit, než aby vám pomohli, ale o tom jindy.

Odkazy z linkfarem

Pokud má doména velký počet odkazů, tak je dobré se podívat, co je to za weby. Katalogy jsme si popsali výše. dalším případem mohou být linkfarmy.

Linkfarmy mohou být weby určené a vytvořené pouze k tomu, aby měly co největší počet stránek. Pokud někdo tyto weby dělá nešikovně, tak mohou v jistých případech uškodit.

Follow a nofollow odkazy

Dalším faktorem, který nám může pomoci při analýze zpětných odkazů, je zda odkazy jsou follow, nebo nofollow. Hlavním rozdílem je to, že follow (většina odkazů, se kterými se běžně setkáte) přenáší tzv. link juice na cílový web. Atributem nofollow se dříve například označovaly nakoupené odkazy. Měly pro google nižší (nebo téměř nulovou) hodnotu.

Nicméně i nofollow může přivést návštěvníky na váš web. Tady je nutná detailnější analýza těchto odkazů. Pokud je ale drtivá většina odkazů nofollow (typicky komentářový spam), tak nemá smysl takovou doménu registrovat.

 

Google BAN

Dalším a poměrně důležitým hodnotícím signálem, při registraci expirované domény, je kontrola Google banu. Nikdo si nepřeje, aby jeho nová doména měla hned na začátku ban do Googlu.

Nástrojů je na internetu mnoho. Já vybral jednoduchý IsMyWebsitePenalized.com přes který snadno můžete vámi vybranou doménu zkontrolovat.

 

 

Stáří domény

Čím starší doména, tím lépe. Zkontrolovat stáří domény můžete například přes Smallseotools.com a jejich nástroj DOMAIN AGE CHECKER, který umí spočítat stáří domény a odkazuje rovnou i na webarchiv, kde zjistíte, jaký tam byl obsah.

 

Sociální signály

Dalším rozhodujícím faktorem při výběru expirované domény mohou být sociální signály. V podstatě hodnoty počtu sdílení a zmínek na sociálních sítích, ze kterých by mohla přijít zajímavá návštěvnost.

Bohužel Twitter tyto data již neposkytuje, tak se alespoň podíváme na Facebook. Používám nástroj Sharedcount.com přes který můžete zkontrolovat až 10 domén najednou. Umožňuje rovněž i export dat do .csv

 

Použití Google

Google je mocný nástroj a dokáže nám pomoci i v tomto případě. Pomocí operátoru site:  můžeme zjistit, jaké údaje o námi vybrané doméně má.

 

Pokud pro danou doménu existují v Googlu záznamy, tak nám to může napovědět o tom, zda na doméně byl nějaký obsah a jaké stránky měl Google v indexu.

 

Závěr

Výše uvedené postupy a nástroje nám mohou pomoci při analýze expirované domény. Je to jen obecný článek na toto téma. Někdo může registrovat domény, které jsou tématicky podobné jeho doménám a jiný může domény registrovat dle návodu výše a až poté na nich bude tvořit obsah.

Další možností je využít traffic, který expirovaná doména má a vydělat nějaké peníze na parkingu. Bohužel v ČR tato možnost nepřipadá v úvahu a není pro český internet zajímavá. V zahraničí je tato možnost monetizace expirovaných domén velice populární. U nás můžeme využít třeba affiliate programy.

Někdo registruje expirované domény za účelem dalšího prodeje v aukcích. I tato možnost může být do jisté míry zajímavá i u nás.

 

Podařilo se Vám zaregistrovat nějakou zajímavou expirovanou doménu? Jak jste s ní poté naložili? Pochlubte se do komentářů 🙂

 


Comments are closed.