Jak jsem vytvořil affiliate web – Maxikocarky.cz

V tomto článku bych chtěl popsat, jak jsem vytvářel affiliate web Maxikocarky.cz od úplného začátku.

Příprava parseru a databáze

Začalo to u piva. Chtěl jsem další affiliate web do sbírky. Díval jsem se na affiliateclub.cz a našel jsem program Trendybaby.cz

Provize je tady nastavena na 7,7% což není sice na první pohled moc, ale při pohledu na ceny jednotlivých kočárků to můžou být zajímavá čísla.

Nuže bylo potřeba vymyslet doménu. Otevírám pivo a zkouším, po několika pokusech vyšla doména Maxikocarky.cz.

KW (keyword = klíčové slovo) v doméně máme, takže Seznam bude v cajku a s Googlem se už nějak poperu. Doménu jsem regnul jak jinak, než u TELE3, třeba se někdy dostanu i k článku, proč registruji domény u nich, ale o tom jindy.

Nastavím CloudFlare a nasměruji na server u exon.io. Hostuju u nich téměř všechny weby už více, než 5 let. Frčí tam třeba Monitoruju.net. Rovněž doufám, že se někdy dokopu k článku, proč hostuju u nich.

Po naběhnutí DNS otevírám další pivko a začínáme. Mrknul jsem, co za feed poskytuje affiliateclub.cz a z důvodu lenosti hledám nějaký XML parser na feed co poskytují pro Heureka.cz. Něco jsem našel viz. google, ale po bližším prozkoumání feedu bylo jasné, že je to zbytečné a postačí použití jednoduché funkce v PHP a to simplexml_load_file a první parser byl na světě.

První zádrhel

No přijít to muselo. Občas prostě překoukneš chybičku a hledáš jí. Takže při debugování parseru konkrétně toho, proč se mi stažené obrázky z FTP nechtějí zobrazit online jsem překoukl to, že jsem je ukládal s mezerou na konci viz.:

Takže mě to stálo hrnek kafe a až potom jsem to zjistil. Takže přišlo na řadu mazání 10tis složek a 10tis obrázků z FTP a stahování znovu. No v „pauze“, než se mi mázly složky z FTP, jsem si připravil strukturu databáze podle XML feedu. Na pohodu, 5 minut práce a pokračujeme. Bylo potřeba najít nějakou vhodnou šablonu na web. Našel jsem šablonu od Ondřeje Švestky a bylo vše připraveno.

 

Vytváření webu

Šablona nahozena, databáze naplněna, obrázky produktů stažené, pivo na stole. Začínám tedy upravovat přímo webovky Maxikocarky.cz. Nejprve jsem si web rozstříhal na jednotlivé části, které budu později upravovat (header, menu, content, footer apod) a poté jsem jej připojil na již dříve naplněnou databázi. Začal jsem nejprve s titulní stranou webu, kde se začalo zobrazovat prvních 12 produktů. Ještě není vyřešeno stránkování a ani styl řazení výrobků, ale napojení na DB je funkční.

Dalším krokem bylo zobrazení jednotlivých produktů v detailu. Jednoduché a za pár minut hotové, vidět můžete například zde. Vzhledem k tomu, že je půl 2 ráno a dosavadní „práce“ mě stála 4 piva, večeři z mekáče a panák rumu, tak pokračování zítra.

 

Den druhý

Chvilku mi trvalo, než jsem se zorientoval v kódu z minulého večera, ale šálek kafe pomohl. Na řadě je tedy příprava kategorií jednotlivých produktů. To byla celkem hračka. Nyní mě čeká úprava menu a chtěl bych si pohrát i rozdělením produktů dle výrobců. Aktuálně je v databázi na 150 výrobců jednotlivých produktů, takže i z toho bude pěkná samostatná kategorie a pomůže v prolinkování webu.

Osekal jsem šablonu a nahodil základní menu dle kategorií. Na řadě je úprava detailu produktu. Šablona obsahuje i soc. ikonky na sdílení na soc. sítích, takže jsme přidal i tyto možnosti.

Další drobné úpravy popisovat nebudu. Web je tedy v základu hotový.

 

Sumarizace

Počet produktů: 10099

Provize: 7,70%

Náklady:

 • 150 Kč – doména
 • 0 Kč – Hosting
 • cca 6x kafe
 • cca 10x pivo

 

ToDo

 • Doladit UX na webu, štítky produktů a celkem to tak nějak poladit.
 • Přidat URL do Seznamu a Googlu kvůli indexaci.
 • Nahodit HTTPS
 • Začít s propagací webu.
 • V budoucnu bych taky rád porovnal rychlost indexace webu běžícího na WP a jednoduchém html webu, jako je tento.

Jak vytváříte affil weby Vy? Pochlubte se 🙂


5 Comments

 • Tomáš |

  Jo, nahodit web v dnešní době je opravdu na chvilku. Větší problém je dostat tam traffic. Jak to máš naplánované? SEO, nebo placený traffic? Cílit na KW „kočárky“ mi připadá docela odvážné.

  • admin |

   No podle sortimentu určitě nebudu cílit jen na KW kočárky. To by byla škoda to takhle zazdít hned na začátku 🙂 I když to bylo původně v plánu. Využiji tedy znalosti SEO a budu se soustředit na longtaily, než abych se soustředil jen na pár KW. O SEO zase v dalším článku.

 • David |

  Pekne páči sa mi tento článok a aj samotný web – myslím že na rôzne longtaily sa to bude chytať 🙂 .. Inač piv pri práci používam aj ja, volám to – liquid creativity 😀 😀

 • Peter |

  vieš mi vysvetliť ako si tu sablonu prepojil s databazou? to nejako cez php vypisujes tie produkty?

  • admin |

   Ano, přes PHP vypisuji produkty. Asi ti nebudu popisovat, jak se web připojuje k databázi. Mrkni na php.net, nebo nějaké tutoriály. O tomhle článek není.